#52 Tworzenie bootowalnego pendrive Windows 7 – UltraISO

Ostatnimi czasy coraz częściej można pobierać systemu operacyjne w formacie ISO (Linux lub Windows z np. MSDN). Wersje systemów też zmieniają się dość często. A  jeśli ktoś chce sobie z czystej ciekawości zainstalować jakiś OS to czy jest skazany na kupno kolejnej płyty CD ? Nie.
Postanowiłem zrobić poradnik jak zainstalować system z pendrive’a.  Nie jest to trudne zadanie, powinien poradzić sobie z nim każdy z Was :)

Co nam będzie potrzebne ?
Wspomniany wcześniej pendrive o pamięci conajmniej 4 GB, program UltraISO (można pobrać wersję 30-dniową) no i oczywiście obraz *.ISO systemu operacyjnego.
Link do pobrania UltraISO

 

Nasze zadanie polega na stworzeniu bootowalnego pendrive, czyli takiego, który będzie sie zachowywał się jak płyta CD z systemem np. Windows (tak łopatologicznie :) ).

W tym celu uruchamiamy UltraISO i ukazuje nam się taki oto widok:

UltraISO, ekran startowy

UltraISO, ekran startowy

Teraz klikamy PlikOtwórz:

A następnie odszukujemy obraz płyty naszego systemu, wybieramy go zatwierdzając przyciskiem Otwórz: Wybór pliku obrazu ISO

Na poniższym screenie zawartość obrazy ISO:

Widok zawartości obrazu płyty

Widok zawartości obrazu płyty

Teraz możemy przejść do zapisu obrazu na pendrive. W tym celu klikamy Bootowalna Zapisz obraz dysku:

5

Pojawia się nowe okno. W tym momencie należy pamiętać aby wybrać odpowiedni napęd USB aby przypadkiem nie sformatować jakiegoś innego, ktory aktualnie jest podpięty. Najlepiej sugerować się literkami przy dysku. W tym okienku klikamy Zapisz:

Wybór pamięci USB

Wybór pamięci USB

W tym małym okienku klikamy Tak. Pamiętajcie tylko, żeby 2 razy sprawdzić czy formatujecie odpowiednie urządzenia.

Okno potwierdzenia

Okno potwierdzenia

O. I właśnie trwa zapis.

Zapisywanie obrazu na pendrive

Zapisywanie obrazu na pendrive

Voila!

Gotowe :)

Teraz wystarczy wpiąć pendrive do USB, ustawić w BIOS’ie kolejność bootowania tak aby USB było przed HDD. Najlepiej na 1 miejscu – tak dla pewności. Włączamy komputer i instalujemy :)
Pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność i nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia wynikające z nieumiejętnego korzystania :)

 

Jeszcze raz link do pobrania UltraISO:
UltraISO

This entry was posted in --Nowe-- and tagged , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>